Otomobillerin özellikle motor kısmının ve diğer kısımlarının yazılımlarının değiştirilmesi işlemleridir. Bu işlemler, motorun performansını artırmak, yakıt tüketimini azaltmak vb. güncellemeleri kapsamaktadır. Kullanılan bu yöntemlerin tümüne chip tuning uygulamaları denmektedir. Bu uygulamalar ile otomobilin yakıt tüketiminin azaltılması ve performans değerlerinin artırılması hedeflenmektedir.

Günümüzde chip tuning uygulamaları, motorda ateşlemeyi gerçekleştiren yazılımın değiştirilmesi, motor performansının artırılması gibi talepleri gerçekleştirmektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte çok daha farklı talepler yerine getirilebilmektedir.

 Otomobilin Yazılımını Değiştirme

Yazılım değiştirme işlemi otomobillerin chipleri (araç beyni) içinde yer alan bilgilerin güncellenmesi ve değiştirilmesi uygulamalarını kapsamaktadır. Yazılım değiştirme işlemi ile otomobillerin yakıt tüketimi oranlarının ve performans düzeylerinin güncellenmesi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra motor hız sınırı ekleme, motor hız sınırı kaldırma vb. uygulamalar da yapılabilmektedir.

 Chip Tuning Hizmetleri şunları içermektedir:

Gösterge (kilometre ve ekran) tamiri,

Navigasyon ve multimedya sistemi tamiri,

Klima sistemleri bakım ve tamiri,

ABS kontrol ünitesi tamiri ve ABS chip kodlama işlemleri,

Şanzıman chip (beyin) tamiri,

ECU motor beyni tamiri ve kodlama işlemleri,

Airbag beyni kodlama ve resetleme işlemleri,

Radyo veya teyp kodu blokesini kaldırma,

Yakıt tasarrufu ve performans artırma işlemleri için yazılım yükleme,

DPF iptali veya devreye sokulması, EGR iptali veya devreye sokulması,

Immobilizer kodlama işlemleri,

Araç beyni (chip) güncelleme ve yazılım yükleme işlemleridir.

Chip Tuning İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak yazılımı okuyabilecek bir cihaz, bir PC ve Remapper (Dosya uzmanı) gibi ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Aracın OBD soketi üzerinden ECU sökülmekte ve bağlantı uçlarından ve BDM modülünden aracın yazılımı okunmaktadır. Dosyaları okuma konusunda Remap uzmanı personelin bilgisine ihtiyaç vardır. Remap uzmanı personel, gerekli (istenilen) güncellemeleri yaparak PC aracılığıyla yükleme işlemini gerçekleştirmektedir. Araç beynindeki eski dosyaların ilerde tekrar geri yükleme işlemi yapılabilmesi için yedeğinin alınması önemlidir.

Tüm bu uygulamaları gerçekleştirebilmek için konusunda uzman, profesyonel çalışanlara sahip chip tuning firmaları ile irtibat kurulmalıdır. Kulaktan dolma bilgiler ile yapılacak işlemler aracınıza zarar verebileceği gibi olmadık masraflara da neden olabilmektedir. Ankara chipt uning uygulamaları çok yaygınlaşmaktadır, ancak doğru Tuning firmasını tespit etmek ve aracı bu konuda profesyonelleşmiş uzmanlara teslim etmek çok önemlidir.


Zirve Dizel Pompa

Zirve Dizel Pompa; doğruluk, güvenilirlik, müşteri ve çalışan memnuniyeti kavramları ile entegre biçimde çalışmayı prensip edinmiş bir kuruluştur.

Zirve Dizel Pompa, Ankara'da dizel pompa tamiri alanında yıllardır başarı ile hizmet veren, kaliteli işlere imza atan profesyonel bir firmadır.

Haritada Biz

Bize Ulaşın

Adres: Ostim OSB. Mah. 1162. Sokak No:7 Yenimahalle/Ankara

Telefon: 0532 066 06 94

E-Posta: info@zirvedizel.com

Web: https://www.zirvedizel.com