Egzoz sistemlerinin bir parçası olan egr, tıkanma, kurumlanma, arıza verme gibi sebeplerle kullanıcıları rahatsız etmekte ve uzun süre tıkalı egr kullanılmasıyla da araçlara zarar vermektedir. Mali açıdan egr’yi yenisiyle ve orijinaliyle değiştirmek kullanıcıları zorladığı için ve egr iptali motor performansını artırdığı için egr iptali yaptırmak isteyen kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bu yazımızda sorularınıza cevap olmak için egr iptali hizmetimizden bahsetmek istiyoruz…

 EGR NEDİR?

Açılımı Exhaust Gas Recirculation – Egzoz Gazı Geri dönüşümü olan EGR, kara taşıtlarında bulunan ve motor içerisinde yer alan bir valftir. Yanan egzozun bir kısmı egr hattından geçerek motora geri döner, böyle yanma odasının reaksiyon hızı ve yanma sıcaklığı düşürülür.

Egzoz gaz devri daimlerinde aktif rol olan bu valf zamanla kirlenme, paslanma ve yıpranmalardan dolayı aracın performansına da zarar verebilir. Yanma hızının ve sıcaklığının azaltılmasıyla emisyon değerlerinin düşük olmasını sağlar. Asıl amacı yanma odasındaki reaksiyon hızını azaltmak ve yanma sıcaklığını düşürmek olan bu egr valfi zamanla aracınıza zarar veren bi parçaya dönüşebilir.

 EGR TIKANMASI NASIL ANLAŞILIR?

Eğer aracınızdaki ego valfi egzoz gazının sürekli egr kanalından geçişi nedeniyle kurum bağlamış ve daralmışsa, aracınıza zarar verecek konuma doğru ilerliyorsa aracınız şu belirtileri gösterecektir:

1- Motor arıza ışığının yanması

2-Emisyon değerlerinde yükselme

3- Motor çalışma sıcaklığında artış

4- Yakıt tüketiminde artış

5- Motorda vuruntulu ve sarsıntılı çalışma

6- Düzensiz rölanti devri

7- Performans kaybı ve hızlanmalarda silkeleme

8- Uzun süre bu şekilde kullanılır ise motorda kalıcı hasar

 EGR İPTALİ

Özellikle, yüksek performanslı araç kullanımlarında Ankara egr iptali aracınıza fayda sağlayacaktır. Yapılan iptal işleminin profesyonel kişiler tarafından yapılması, iptal işleminin aracınızın yazılımına da işlenmesi hayati önem taşımaktadır. Eğer yapılan değişiklik motor beynine işlenmezse motor hala egr vakfına sahipmiş gibi çalışır ve çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Egr iptali yapıldığında aracınızın motoruna egzozla karışık hava girmesi yerine sadece temiz hava girecek, dolayısıyla motor performansı artacaktır. Motor bir parça rahatlayacak ve güçte, çekişte artış sağlanacaktır. İptalden sonra egzoz sıcaklığı ve NOx değerleri bir miktar artar ancak bu durumlar motora zarar verecek şeyler olmadığı için gönül rahatlığıyla egr iptali yaptırabilirsiniz.  1. isa dedi ki:

    focus 1.6 tdci egr iptali nekadara yapıyorsunuz.

Yorumlara kapalı.

Zirve Dizel Pompa

Zirve Dizel Pompa; doğruluk, güvenilirlik, müşteri ve çalışan memnuniyeti kavramları ile entegre biçimde çalışmayı prensip edinmiş bir kuruluştur.

Zirve Dizel Pompa, Ankara'da dizel pompa tamiri alanında yıllardır başarı ile hizmet veren, kaliteli işlere imza atan profesyonel bir firmadır.

Haritada Biz

Bize Ulaşın

Adres: Ostim OSB. Mah. 1162. Sokak No:7 Yenimahalle/Ankara

Telefon: 0532 066 06 94

E-Posta: info@zirvedizel.com

Web: https://www.zirvedizel.com